PolishEnglishUkrainian

Pellet czy Ekogroszek – jakie paliwo wybrać?

Wybór paliwa stosowanego do najnowszych kotłów piątej klasy nie jest łatwy. Przede wszystkim przy wyborze należy zwrócić uwagę na wpływ danego paliwa na środowisko oraz koszty związane z eksploatacją.

Pellet – zgodnie z definicją podaną w normie EN ISO 17225-2 to biopaliwo zagęszczone z biomasy drzewnej. Ma postać małych wałeczków o średnicy do 25 mm i długości do 40 mm. Powstaje on poprzez prasowanie surowca pod wysokim ciśnieniem, bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji. Największą zaletą pelletu jest to, że podczas jego spalania do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje.

Ekogroszek – jest to węgiel, który od zwykłego węgla w bryłach różni się wielkością oraz składem. Palenie ekogroszkiem wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery, ale w znacznie mniejszym stopniu niż przy paleniu tradycyjnym węglem kamiennym. Rozmiar granulatu to 5 – 25 mm.

Cena, efektywność, wygoda.

Ceny Ekogroszka jak i Pelletu są uzależnione od punktu na mapie kraju, w którym masz kotłownię, lecz cenowo, w przeliczeniu na jednostkę energii, praktycznie zawsze wygrywa Ekogroszek. Natomiast jeśli chodzi o efektywność to Ekogroszek jest bardziej kaloryczny. Pellet, mimo że jest mniej kalorycznym paliwem ma wyższą wydajność cieplną. Koszt grzania jest podobny, ale Pellet wygrywa w kwestii wpływu na środowisko oraz wygodę w użytkowaniu. Pellet jest o wiele wygodniejszy przy jego użytkowaniu – nie pyli, nie brudzi, przyjemnie pachnie – ma dalece mniej popiołu niż najlepszy nawet węgiel. Dlatego czynności obsługi i czyszczenia kotła pelletowego wypadają rzadziej niż w przypadku kotła na ekogroszek. Natomiast kocioł na Ekogroszek jest o wiele czystszy w obsłudze niż dawniejsze kotły szuflowane ręcznie.

Reasumując:

Ekogroszek jest stosunkowo tańszym i wydajniejszym paliwem od Pelletu, lecz jeśli chodzi o kwestie ekologiczne – Ekogroszek to węgiel, który podczas spalania wydziela szkodliwe substancje. Jeśli natomiast cenisz sobie środowisko oraz wygodę to Pellet jest paliwem dla Ciebie.

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

zakład tymczasowo zamknięty

Szanowni Państwo,
w związku z obecną sytuacją panującą w Polsce i na całym świecie podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszej firmy na czas trwania kwarantanny.

Zdrowie naszych pracowników i bliskich w tej chwili jest największym priorytetem. Choć z obawą patrzymy w najbliższą przyszłość, wiemy, że tylko zdrowie pozwoli nam przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas. Zatem w miarę możliwości ZOSTAŃMY W DOMU i zadbajmy o ludzi, którzy w tej chwili najbardziej są narażeni na działania wirusa.

Tylko nasza świadomość i odpowiedzialność pozwoli nam wyhamować rozpowszechnianie się epidemii.

Wysyłka naszych urządzeń za pośrednictwem kuriera jest dalszym ciągu możliwa.

W razie potrzeby złożenia zamówienia bądź zgłoszenia serwisowego prosimy
o kontakt pod numery telefonu:

+48 512-959-399
+48 512-441-455
+48 508 270 123

Życzymy Wam dużo zdrowia!