Kotły na dofinansowanie
Kotły na dofinansowanie – troska o naturalne środowisko i domowe finanse
Walka ze smogiem dotyczy coraz większej ilości miast w całej Polsce. Świadomość w zakresie ekologii przejawia się między innymi w wyborze sposobu ogrzewania domu. Wiele miast, a nawet niewielkich miejscowości decyduje się na programy wymiany pieców na ekologiczne – są to kotły na pellet lub ekogroszek. Decydując się na tego typu ogrzewanie, można starać się o dofinansowanie do kotłów.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie do kotłów?
Dofinansowanie wymiany pieca na nowy udzielane jest osobom, które decydują się na likwidację starego kotła węglowego, którego działanie mocno przyczynia się do zanieczyszczenia naturalnego środowiska. Dofinansowanie do kotłów obejmuje urządzenia gazowe, kotły na biomasę czy urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Kto może starać się o kotły na dofinansowanie? O dotację na wymianę pieca może ubiegać się każdy właściciel domu czy mieszkania. Dotyczy to także osób, które w lokalu mieszkalnym prowadzą własną działalność gospodarczą. Jednak dofinansowanie do kotłów dotyczy także wspólnot mieszkaniowych, które korzystają ze wspólnych kotłowni oraz samych najemców lokali komunalnych. Kotły na dofinansowanie dotyczą więc dosyć dużej grupy osób, jednak nie zawsze dotacja ma taką samą wysokość.
Dofinansowanie do kotłów – od czego zależy jego wysokość?
Zakres dotacji uzależniony jest w dużej mierze od środków, które miasta i gminy przeznaczają na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne.
W zależności od regionu dofinansowanie do kotłów wynosi od 40 do nawet 100% całej inwestycji. Pod uwagę brany jest między innymi rodzaj nowego kotła, a także charakter lokalu mieszkalnego. Zazwyczaj inne stawki dotacji ustalane są dla domów jednorodzinnych, a inne dla mieszkań w budynku wielolokalowym, np. w bloku.
Jaki piec wybrać?
Korzystając z dofinansowania, warto rozważyć wcześniej wybór odpowiedniego kotła i jego cenę. W przypadku większych stawek zdecydowanie bardziej opłacalna będzie decyzja o wyborze pieca na ekogroszek – koszt jego zakupu to kilka tysięcy złotych. Tańsze, ale wciąż popularne rozwiązania to piec gazowy lub elektryczny. Coraz chętniej wybierane są także kotły na biomasę – które wiążą się z najmniejszym wydatkiem.
Warto zauważyć, że zmiana pieca węglowego na ogrzewanie z mniejszą emisją substancji szkodliwych zgodnie z przepisami będzie dotyczyło każdego, a brak spełnienia odpowiednich norm może skutkować wysokim mandatem. Dlatego o dofinansowanie do kotłów warto postarać się już teraz. Na chwilę obecną dotacje można uzyskać z programu unijnego „Czyste Powietrze”.
METALBET jako wiodąca na rynku polskim firma zajmująca innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie urządzeń grzewczych oferuje Państwu nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Nasze kotły to urządzenia, dzięki którym troska o naturalne środowisko staje się łatwiejsza. Jeżeli mają jakiekolwiek pytania dotyczące kwestii dofinansowania do kotłów, jak również samych urządzeń – zachęcamy do kontaktu z naszym wykwalifikowanym personelem, który udzieli wszelkich informacji, jak również pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.