PolishEnglishUkrainian

Który piec lepszy – tłokowy czy ślimakowy?

Nowoczesne kotły grzewcze

Wybór kotła centralnego ogrzewania ma duże znaczenie dla późniejszego komfortu eksploatacji. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu charakteryzują się zautomatyzowanym trybem pracy. Sporo dylematów wiąże się jednak z podjęciem decyzji o zakupie pieca tłokowego czy ślimakowego. Który z nich jest lepszy?

Kotły z podajnikiem tłokowym

Urządzenia z podajnikiem tłokowym wyposażone są w sterowniki, które kontrolują pobór paliwa opałowego. W zależności od ustawionych parametrów pieca tłok podaje odpowiednią ilość opału, a następnie cofa się, aby pobrać kolejną. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, a zadaniem użytkownika jest jedynie pilnowanie, aby bo wyczerpaniu zasobów, uzupełnić paliwo. Wśród zalet kotłów z podajnikiem tłokowym można wymienić:

  • możliwość palenia różnym rodzajem paliwa,
  • bezobsługową pracę,
  • łatwe czyszczenie,
  • długą żywotność.

W kotle z podajnikiem tłokowym można palić nawet niskiej jakości paliwem. Trzeba się jedynie liczyć z tym, że w przypadku wilgotnego opału, tłok może ulec zapchaniu.

Kotły z podajnikiem ślimakowym

Alternatywą dla kotłów tłokowych, są piece z podajnikiem ślimakowym. Takie urządzenia wyposażone są w automatyczny podajnik, który obraca się wewnątrz przewodu. Konstrukcja przypomina śrubę i jest wykonana z trwałych materiałów, takich jak stal lub żeliwo. Kotły z transporterem retorowym przeznaczone są do spalania paliw sypkich i suchych jak np. ekogroszek czy pellet. Ponadto piece takie są ekologiczne i emitują mniej szkodliwych substancji spalania do środowiska. Pozwalają także na bezobsługową pracę nawet przez kilka dni, dzięki czemu nawet pod nieobecność właścicieli nieruchomości, utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniach. Do zalet kotłów z podajnikiem ślimakowym zaliczają się:

  • wysoka wydajność grzewcza,
  • dobra termoizolacja,
  • zaawansowane sterowniki,
  • kompatybilność z instalacją wodną oraz wymuszonym systemem otwartym,
  • ekologiczne oraz ekonomiczne spalanie.

Piece z podajnikiem są ponadto wytrzymałe i czyste w obsłudze. Jako przykład mogą posłużyć kotły Metalbet przeznaczone do spalania ekogroszku. Nie wymagają one ciągłej kontroli, są wykonane z trwałych materiałów oraz wyposażone w rozwiązania, które zapobiegają zapchaniu podajnika.

Który wariant pieca jest lepszy?

W zasadzie oba rozwiązania wyróżniają się dużą wydajnością i wygodą w użytkowaniu. Kocioł z podajnikiem ślimakowym jest jednak bardziej dopracowany pod kątem sterowników oraz bezawaryjności. Jest polecany do spalania lepszej jakości paliw, co wpływa na efektywność cieplną. Inwestycja w takie urządzenie jest więc sposobem, aby ograniczyć koszt ogrzewania oraz czas potrzebny na obsługę i czyszczenie pieca.

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email