Jaki kocioł C.O. wybrać? Porady

jaki-kociol-wybrac

Właściwie dobrane centralne ogrzewanie zapewnia odpowiedni komfort nie tylko zimą. Odpowiednia konstrukcja to także spore oszczędności – związane chociażby z podgrzaniem wody. Idealny wybór kotłów C.O. nie jest jednak taki łatwy – musi bowiem wpasowywać się również w nowe normy prawne dotyczące ochrony środowiska.

Kotły kotłom nie są równe – to nie tylko ich klasa energetyczna, ale także rodzaj paliwa, jaki należy użyć. Obostrzenia, które działają przeciw nadmiernemu smogowi z roku na rok również są coraz ostrzejsze wymuszając na klientach inwestycje w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Jaki zatem kocioł C.O. wybrać?

Kocioł C.O. na ekogroszek czy pelet?

Podstawowa różnica pomiędzy kotłami C.O. to przede wszystkim rodzaj paliwa, jakiego należy użyć. W nowoczesnych kotłach stosuje się przede wszystkim ekogroszek lub pellet. Ten pierwszy to bardziej energetyczny węgiel, drugi zaś to jedno z najbardziej ekologicznych paliw stałych.

Ekogroszek jest stosunkowo tanim paliwem, znacznie bardziej ekologicznym niż węgiel kamienny, ale podobnie jak i on – wytwarza szkodliwe substancje, które przedostają się do atmosfery i mają wpływ na powstawanie smogu. Samo palenie ekogroszkiem jest także równie problematyczne, jak klasycznym węglem, dlatego też kotły na ekogroszek zaleca się instalować w kotłowniach.

Pellet jest natomiast paliwem stałym całkowicie naturalnym, które nie wytwarza szkodliwych substancji, jest stosunkowo czysty, a jego pozostałością jest jedynie popiół, który z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz do ogrodu. Warto także zaznaczyć, że kotły na pelet można zamontować tak i w oddzielnej kotłowni, jak i na przykład w suszarni bez obaw o trudne zabrudzenia.

Moc kotła – jaka jest optymalna?

Wybierając właściwy kocioł C.O. oprócz paliwa stałego, jakie będzie użyte do ogrzewania, konieczny jest też dobór mocy. Moc wpływa na ilość paliwa, którego trzeba użyć do wytworzenia właściwego ciepła. Duża moc będzie zatem generowała duże koszty, mała natomiast może nie poradzić sobie z ogrzaniem całego domu.

Kotły o dużej mocy stosuje się przede wszystkim w przemyśle. Ich moc może wynosić nawet ponad 1000 kW! Na użytek domowy wystarczą mniejsze kotły – skąd jednak wiadomo, czy będą one odpowiednie do ogrzania całego domu? Konieczne jest tu zapoznanie się z planami architektonicznymi – w nowoczesnym budownictwie informacje te uwzględnione są w planach. W przypadku starszych warto skorzystać z kalkulatora.

Jak wyliczyć wymaganą moc kotła C.O.?

Moc, jaką powinien mieć kocioł C.O. należy we właściwy sposób wyliczyć. Na ostateczny wynik składa się tak i czas budowy domu, materiały z jakich został wykonany, całkowita powierzchnia oraz izolacja – tak ścian, poddasza jak i podłogi.

Nie bez znaczenia pozostają również okna czy drzwi – im nowocześniejsze, tym liczba dziur przez które ucieka ciepło jest mniejsza, a zatem i moc samego kotła może być niższa. Decydując się kocioł C.O. warto patrzeć na te w okolicach 50 kW – to średnia moc, jaka będzie potrzebna do właściwego ogrzania domu jednopiętrowego z poddaszem.

Jaki kocioł C.O. wybrać?

Decydując się na kupno pieca C.O. oprócz parametrów, jak i paliwa warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • czy jest prosty w obsłudze;
  • czy jest samoczyszczący;
  • czy posiada podajnik.

Wymienione wyżej elementy ułatwiają właściwe utrzymanie temperatury, ale wpływają również na bezpieczeństwo, co jest ważne szczególnie w domach gdzie przebywają małe dzieci. Kotły C.O. powinny być intuicyjne – w końcu ich głównym zadaniem jest zapewnienie nam komfortowych warunków i ciepła.

Przed zakupem dobrze jest także zapoznać się z najnowszymi rozporządzeniami – z każdym rokiem wprowadzane są nowe obostrzenia, które wymusza na osobach stosujących ogrzewanie centralne dostosowanie paliwa do wymogów środowiskowych.

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Przerwa świąteczna

Szanowni Państwo,
Informujemy, że w dniach 23.12.2022 r. – 09.01.2023 r. Przedsiębiorstwo Produkcyjne Metalbet nie pracuje.
Zamówienia złożone w tych dniach będą realizowane
od 10.01.2023 r. Za utrudnienia przepraszamy.