Choć nie zachwyca swoim wyglądem i najczęściej skrywany jest w zabudowie czy miejscach, które są rzadziej odwiedzane, pełni bardzo ważną rolę. Bojler, bo o nim mowa, to niepozorny, ale niezwykle istotny element każdego domu. Podążając za wskazówkami, możesz odkryć model, który nie tylko zapewni komfort, ale także oszczędność energii. Ale jak wybrać właściwy bojler spośród różnorodnych opcji dostępnych na rynku?
Czym jest bojler?
Bojlery, nazywane także podgrzewaczami wody, to urządzenia służące do szybkiego podgrzewania i przechowywania ciepłej wody użytkowej. Stanowią nieodzowną część instalacji wodno-kanalizacyjnej w domach, mieszkaniach czy obiektach komercyjnych. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko pojemnością, ale także rozwiązaniami technicznymi.
Korzyści wynikające z użytkowania bojlera
To, że bojler choć stosunkowo prosty w swoim zamyśle, jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, to wiadomo. Jednak warto pochylić się nad tym, co tak naprawdę daje nam korzystnie na co dzień z bojlera. Przede wszystkim jest to komfort w postaci natychmiastowego dostępu do ciepłej wody, niezależnie od pory dnia. To korzyść, która w pierwszym momencie może wydać się dość banalna, ale jest niezwykle istotna. Możliwość przechowywania ciepłej wody w zbiorniku bojlera umożliwia elastyczne korzystanie z niej, bez potrzeby oczekiwania na jej nagrzanie. Dodatkowo, podgrzewacze wody to idealne rozwiązanie w sytuacjach, gdzie brak jest możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągowej lub wykonanie przyłącza jest po prostu nieopłacalne. To także praktyczne rozwiązanie jeśli chodzi o kwestię finansową. Grzałka znajdująca się w bojlerze, która służy do podgrzewania wody, działa z dużą mocą, jednak przez krótki okres czasu, dzięki czemu zużycie prądu jest tak naprawdę niewielkie. To sprawia, że bojlery stanowią świetną alternatywę lub wsparcie, dla pozostałych urządzeń grzewczych.
Jak wybrać odpowiedni bojler?
Wybór odpowiedniego bojlera zależy od kilku istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Kluczowym aspektem jest pojemność zbiornika. Należy ją dopasować do potrzeb domowników, wielkości budynku, a także należy uwzględnić liczbę mieszkańców lub użytkowników oraz intensywność użytkowania. Poza pojemnością, bojlery różnią się między sobą także rozwiązaniami technicznymi. Jedne posiadają pojedynczą, inne podwójną wężownicę. Ten drugi rodzaj warto wybrać wtedy, kiedy dostęp do ciepłej wody potrzebny jest często i korzysta z niej wiele osób. Sprawdzi się więc idealnie w budynkach użyteczności publicznej czy domach wielorodzinnych, a także lokalach usługowych, które odwiedza duża ilość osób. Wynika to z tego, że podwójna wężownica umożliwia szybsze i efektywniejsze podgrzanie dużej ilości wody w krótkim czasie, dzięki czemu nawet przy intensywnym użytkowaniu nikogo nie spotka niemiła niespodzianka w postaci zimnej wody. Ważnym aspektem wyboru jest także materiał, z którego wykonany jest bojler oraz jego konstrukcja. Solidne materiały i wysoka jakość wykonania wpływają na trwałość urządzenia i odporność na uszkodzenia. Dodatkowo, istotne jest zwrócenie uwagi na możliwość dostosowania bojlera do specyfiki instalacji w miejscu montażu oraz dodatkowe funkcje, takie jak regulacja temperatury czy możliwość podłączenia kilku punktów czerpalnych wody.
Choć wybór bojlera nie wydaje się być łatwym zadaniem, to warto pamiętać o tym, że zawsze można zwrócić się o pomoc do doświadczonego sprzedawcy, który doskonale zna temat i wie, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji. Jedno jest pewne, bojler to praktyczne i energooszczędne rozwiązanie, które warto rozważyć.