Jak przygotować kocioł przed zimą?

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Nie daj się zaskoczyć zimie i już dziś przygotuj swój kocioł c.o. na nadchodzący sezon. Aby w naszych domach panowało ciepło i komfort termiczny przez całą zimę, należy zawczasu zadbać o sprawność pracy centralnego ogrzewania.

Co warto sprawdzić w instalacji grzewczej przed sezonem? Zachęcamy do przeczytania krótkiego poradnika.

Dom to ciepło i bezpieczeństwo. Dach nad głową stanowi jedną z naszych podstawowych potrzeb bytowych, co w sposób szczególny odczuwamy zimą gdy za oknem ciemno i mroźno a my mamy zapewniony komfort grzewczy, spokój oraz wygodę.
Jeśli mieszkamy w bloku to kwestią ogrzewania zajmuje się za nas spółdzielnia, np. wywieszając ogłoszenie o konieczności odkręcenia grzejników w celu ich odpowietrzenia. Jeśli natomiast mieszkamy w domu, to aby mieć ciepłą zimę musimy samodzielnie przygotować do niej nasz system grzewczy i zadbać o jego pełną sprawność. Co więc należy sprawdzić w instalacji grzewczej przed rozpoczęciem sezonu?

1. Sprawdzenie i uzupełnienie ewentualnych ubytków wody w instalacji.
W tej kwestii poziom trudności uzależniony jest od rodzaju instalacji, czyli czy jest ona otwarta czy zamknięta. W przypadku tej pierwszej konieczne jest jedynie skontrolowanie poziomu wody w pojemniku wzbiorczym. Jeśli natomiast posiadamy instalację zamkniętą wyposażoną w przeponowe naczynie wzbiorcze to należy sprawdzić jej ciśnienie na manometrze, który powinien się znajdować w kotłowni. Jeśli jest prawidłowe to wskazywana wartość wynosi 1-1,5 bara. W przypadku niższego ciśnienia otrzymujemy informację iż nastąpił duży ubytek wody z instalacji. Przyczyną może być nieszczelność, którą należy znaleźć nalewając odpowiednią ilość wody do systemu i sprawdzając cały jego przebieg. WAŻNE – wody do instalacji dolewamy w momencie gdy jest ona nie rozgrzana. Dolanie zimnej wody do gorącej instalacji może spowodować pęknięcie.


2. Skontrolowanie pompy obiegowej
W przypadku gdy nasza instalacja posiada na wyposażeniu pompę obiegową i nie włączaliśmy jej od momentu zakończenia się poprzedniego okresu grzewczego to konieczne jest kilkukrotne jej włączenie i wyłączenie. W czasie tych działań sprawdzamy czy prawidłowo i bez jakichkolwiek oporów się uruchamia, jak również czy jej praca nie jest zbyt głośna. Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek nieprawidłowości konieczne może być wezwanie odpowiedniego serwisu.


3. Skontrolowanie naczynia przeponowego
Występuje ono w zamkniętych instalacjach grzewczych oraz w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Jego zadanie polega na zabezpieczaniu przed gwałtownym wzrostem ciśnienia, który może zostać spowodowany przez powiększenie się objętości wody w skutek podgrzania. W naczyniu znajdziemy wentyl – identyczny jak ten w kole samochodu. Należy podłączyć do niego pompkę bądź kompresor z manometrem i sprawdzić ciśnienie. Powinno ono mieć poziom odpowiedni dla danego urządzenia, który podany jest na tabliczce, na nim umieszczonej. Jeśli jest taka potrzeba należy dopompować powietrze do odpowiedniego poziomu.


4. Czyszczenie kominów
Dobrze wykonać je przed rozpoczęciem zimy. Usługę należy zlecić mistrzowi kominiarskiemu. Jednocześnie dokonuje pomiaru wydajności wentylacji zarówno w kotłowni jak i w innych pomieszczeniach budynku. Jeśli zachodzi konieczność czyści również przewody. Prawo nakazuje regularne kontrolowanie budynku przez kominiarzy, z tego powodu po skorzystaniu z usługi powinniśmy otrzymać pisemne potwierdzenie.


5. Kominy metalowe
Jeśli właśnie w taki wyposażony jest nasz dom i posiada krócieć, który służy do odprowadzania gromadzącej się po wewnętrznej stronie wody do kanalizacji. To konieczne jest sprawdzenie jej drożności i w razie potrzeby wyczyszczenie.


6. Wyczyszczenie filtrów wody
Filtr powinien być zamontowany pod każdą pompą. Aby go wyczyścić należy zakręcić zawór przed i za lokalizacją filtra. Następnie kluczem odkręcić korek i wyjąć wkład. Jeśli znajdują się na nim jakiekolwiek zanieczyszczenia płuczemy go dokładnie pod bieżącą wodą, a następnie z powrotem umieszczamy na miejscu i odkręcamy zawory.

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Przerwa świąteczna

Szanowni Państwo,
Informujemy, że w dniach 23.12.2022 r. – 09.01.2023 r. Przedsiębiorstwo Produkcyjne Metalbet nie pracuje.
Zamówienia złożone w tych dniach będą realizowane
od 10.01.2023 r. Za utrudnienia przepraszamy.