Oba te terminy używane są zamiennie, więc wydawać by się mogło, że oznaczają dokładnie to samo. Co ciekawe, błąd ten popełniają nie tylko niedoświadczone osoby, ale także te, które są na etapie planowania źródła ogrzewania do swojego nowego domu lub szukają nowocześniejszej alternatywy do już posiadanego źródła ogrzewania. Niekiedy nawet w opisach produktów na stronach internetowych czy w folderach reklamujących dany produkt w sieciówkach możemy także spotkać się z takim błędem. Czym więc oba pojęcia różnią się od siebie i dlaczego nie powinny być używane zamiennie?
Czym jest kocioł grzewczy?
Jak już wspomnieliśmy, oba urządzenia są urządzeniami grzewczymi. Różnica pojawia się w sposobie ich działania. Kocioł podgrzewa zbiornik z wodą, która następnie rozprowadzana jest po całym obiekcie za pomocą instalacji centralnego ogrzewania, którą może być np. ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne kaloryfery. Oznacza to, że nie przetrzymuje on ciepła i nie magazynuje go, nie jest też samodzielnym systemem, a jedynie elementem w centralnym systemie ogrzewania. Jego rolą jest podgrzanie i przekazanie ciepła do kolejnego ogniwa systemu.
Czym jest piec?
Piec jest samodzielnym urządzeniem, którego zadaniem jest ogrzanie danego pomieszczenia czy przestrzeni, w której się znajduje. Jednak ciepło nie jest przekazywane za pomocą żadnego systemu, a jedynie przedostaje się do otoczenia za pomocą promieniowania. Piece najczęściej nie posiadają możliwości dokładnej regulacji temperatury, a więc aby nie była ona zbyt wysoka, a ciepło wydostające się z niego było przyjemne, potrzebna jest przestrzeń. Piece sprawdzą się więc w pomieszczeniach o dużych metrażach.
Kocioł czy piec – co wybrać?
Z powyższego opisu łatwo wywnioskować, że kotły są o wiele bardziej zaawansowanymi systemami ogrzewania i dają wiele możliwości. Ich główną zaletą jest komfort termiczny, który oferują. W przypadku pieca najczęściej wygląda to tak, że ciepło jest w jego okolicy, natomiast w dalszych obszarach nie jest już ono tak wyczuwalne. W przypadku kotła problem ten nie występuje, gdyż ciepło przekazywane jest równomiernie po całej powierzchni za pomocą pozostałych elementów systemu. Kolejną zaletą jest możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach. Nowoczesne systemy ogrzewania umożliwiają zadanie określonej temperatury, jaką chcemy mieć w pomieszczeniu czy szybką jej zmianę w razie potrzeby.
Kocioł należy więc traktować jako główne źródło ciepła w domu, natomiast piec może zostać zamontowany jako dodatkowe ogrzewanie w konkretnym pomieszczeniu. Nowoczesne piece nie mają bowiem nic wspólnego ze starymi piecami kaflowymi. Obecnie posiadają one nowoczesny design i stanowią ozdobę salonu dodając mu wyjątkowego charakteru. Jednak poza samym wyglądem świetnie sprawdzą się też jako dodatkowe źródło ogrzewania, które pomoże w dogrzaniu pomieszczenia podczas dużych mrozów.